Grubość kart w albumie tradycyjnym

Gramatura kart w albumach – na jaką najlepiej się zdecydować?

Podczas wybierania albumu fotograficznego, możesz być zdziwiony tym, że producenci nie opisują gramatury składających się na niego kart.
Można przyjąć prostą zasadę – zarówno w tańszych, jak i w droższych albumach, producenci stosują karty o grubości, która gwarantuje wiele lat bezproblemowego użytkowania. W tańszych albumach karta ma pojedynczą grubość (ok. 220 g/m2), natomiast w droższych albumach renomowanych firm, grubość karty jest półtora raza większa (ok. 350 g/m2).

Jak ocenić grubość kart w albumie?

Po lewej mamy album 100 stronicowy, który kosztuje niecałe 50 zł. Karta w nim jest biała, dość cienka i miękka. Po prawej również 100 stronicowy album z białą kartą z wyższej półki. Karta jest dużo grubsza i sztywna.
Po lewej stronie album 100 stronicowy, który kosztuje niecałe 50 zł. Karta w nim jest biała, dość cienka i miękka. Po prawej album Gran Cara – również 100 stronicowy album z białą kartą z wyższej półki wart 180 zł. Karta jest dużo grubsza i sztywna przez co grzbiet albumu jest prawie dwa razy wyższy.
Najprostszym rozwiązaniem jest przyjrzenie się albumowi lub jego zdjęciom w sieci. Albumy o grubszych kartach będą miały wyższy grzbiet, od tych, które mają cieńszą kartę, przy tej samej ilości kart. Biorąc do ręki album z grubszymi kartami, od razu zobaczymy różnicę, ponieważ zwykle łączy się ona ze znacznie wyższą jakością wykończenia.

Karta w zwykłym albumie wartym kilkadziesiąt złotych jest cieńsza, wygina się lekko. Karta po prawej stronie jest grubsza i sztywna do samego końca.
Po lewej stronie album za kilkadziesiąt złotych z kartą średniej grubości, która lekko się wygina. Po prawej stronie album introligatorski z bardzo grubą kartą, która jest sztywna i pozostaje prosta.

W naszym sklepie dopisujemy informację o grubych kartach. W albumach renomowanych firm, jak Panodii i Wather, w przypadku droższych modeli (powyżej 150 zł), prawie zawsze wykorzystuje się najgrubsze karty, bardzo wysokiej jakości.
Najcieńszą kartę (około 179 m/m2) mają tańsze albumy z białą kartą więc jeśli szukamy grubej karty unikajmy takich albumów. Wyjątkiem od tej zasady są droższe modele oraz albumy introligatorskie.

biała karta w albumie tradycyjnym
Biała karta w tańszym albumie. Karta jest cienka i miękka, przez co ugina się pod swoim ciężarem.
Biała karta o wyższej gramaturze jest grubsza i sztywniejsza. Lekko się ugina pod własnym ciężarem.
Biała karta z albumu Gran Cara ma wyższą gramaturę, jest grubsza i sztywniejsza. Lekko ugina się pod własnym ciężarem.
Kremowa karta w albumie introligatorskim
Karta w albumie introligatorskim ma najwyższą gramaturę. Karta jest gruba i sztywna, pomimo swojego ciężaru prawie się nie ugina.

Czy zawsze album z grubszymi kartami jest najlepszym rozwiązaniem?
Karta nie może być grubsza niż 350 g/m2 ponieważ będzie zbyt sztywna i nie będzie się obracać. Może też się złamać.
Nie zapominajmy też o tym, że im grubszy jest album, tym będzie cięższy i więcej zajmie miejsca na półce. Jeśli szukasz albumu, mieszczącego bardzo dużą ilość fotografii, lepszym rozwiązaniem może być album z cieńszymi kartami.
Gdy waga albumu oraz ilość miejsca zajmowanego przez niego na półce nie mają dla ciebie znaczenia, możesz wybrać ekskluzywny produkt z grubymi kartami.

Coś podobnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *